მატემატიკის წრის პროგრამა
მე -2 კლასი
2018-2019 სასწავლო წლის II სემესტრი
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში ერთხელ , ყოველ სამშაბათს, გაკვეთილების შემდეგ.
მიზანი:
Ø მოსწავლეებში მათემატიკის საგნისადმი
ინტერესის გაღვივება, ცოდნის გა-ფართოება
და განმტკიცება;
Ø მატემატიკის შემდგომი შესწავლა და შესაბამისი უნარ-ჩვევების განვითარება;
Ø მოსწავლეებმა დაინახონ მათემატიკის
გამოყენების მხარე ყოფით სიტუაციებში;
Ø მოსწავლეთა გააქტიურება და მოტივაციის
ამაღლება;
Ø ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული შედეგების
მიღწევა;
მოსალოდნელი შედეგები: შეასრულებენ
ტესტურ სავარჯიშოებს; განუ-ვითარდებათ სხვადასხვა
ტიპის და სირთულის ამოცანების ამოხსნის უნარ-ჩვევები; დაინტერესდებიან სააზროვნო ამოცანების თუ თავსატეხების ამოხსნით;
შეასრულეს მათემატიკური ოპერაციებისა და პრაქტიკული
სავარჯიშოები; გაეზარდებათ მოტი-ვაცია; გახდებიან უფრო გახსნილები და თავდაჯერებულები.
წრის მოკლე დახასიათება: წრის მეცადინეობებზე მოსწავლეები უფრო
ღრმად შეისწავლიან ამოცანების ამოხსნას, მათემატიკური ოპერაციების შესრულებას, გამოიმუშავებენ
ანალიტიკური აზროვნების უნარს.
მეთოდოლოგია: ჯგუფური; ინდივიდუალური; წყვილური; კითხვა-პასუხი; თამაშებით სწავლება;
ინტერაქტიული მეთოდები; ,,ონლაინ ინსტრუმენტების“ გამოყენება.
ძირითადი რესურსები:
1.
ადამიანური რესურსი: მე-2
კლასის მოსწავლეები; წრის ხელმზღვანელი.
2.
მატერიალური რესურსი: კომპიუტერი;
ბუკები; ამოსაბეჭდი მოწყობილობა_,,პრინტერი“; თაბახის ფურცლები; ფერადი ქაღალდები;
მარკერები.
3.
ბეჭდვითი მასალები:
ა). სარეკომენდაციო წიგნი მათემატიკაში ,,დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლებისათვის“_
მანანა დეისაძე;
ბ) ,,მათემატიკა 2“_ მანანა დეისაძე, დიმიტრი გოშხეთელიანი;
გ) ,,განმავითარებელი სავარჯიშოები დაწყებითი კლასებისათვის“_ ნათელა ამონაშვილი;
დ) ,,მათემატიკა სახალისო დავალებები“_ ჯო ჩემბერსი (დაწყებითი განათლების
სწავლების მეთოდისტი);
ე) ,,მათემატიკა და ლოგიკური მსჯელობა“_ სარა ლინდსი;
ვ) ,,სახალისო სავარჯიშოები მათემატიკაში“_ პიტერ პატილა;
ზ) ,,მათემატიკის ტესტები ზოგადი უნარების გამოყენებით II კლასი“_ იზა ხულელიძე, ნუნუ მერაბიშვილი;
თ) სასწავლო მეთოდოლოგიური რესურსების კრებული მათემატიკის სწავლებისათვის
I-VI კლასებში; GPRIDE
ი)
,,საყმაწვილო მათემატიკა მე-2 კლასი“_ ზურაბ ვახანია.
№
|
თარიღი
|
თემის დასახელება
|
1
|
29.01
|
სიტყვა მათემატიკის შესახებ; ეგვიპტე _მათემატიკის
სამშობლო?
|
2
|
5.02
|
რიცხვები 20-მდე; შეკრება-გამოკლება. ,,ნაწილ-ნაწილ“
შეკრება 20-ის ფარგლებში
|
3
|
12.02
|
მათემატიკური თამაში ,,ტოლი ჯამები“; ნაბიჯებად დათვლა;
|
4
|
19.02
|
შეკრება-გამოკლება 100-ის ფარგლებში; ამოცანები;
|
5
|
26.02
|
,,კანონზომიერებები რიცხვებიან კვადრატებში“; მათემატიკური
თამაში ,,მიუახლოვდი 100-ს“
|
6
|
5.03
|
შემაჯამებელი სამუშაო
|
7
|
19.03
|
ამოცანები უკუსვლის მეთოდით
|
8
|
26.03
|
ორგანზომილებიანი ფიგურები
|
9
|
2.04
|
მონაცემების დაჯგუფება; პიქტოგრამები;
|
10
|
16.04
|
ლოგიკური ამოცანები
|
11
|
23.04
|
პიესა ,,წითელქუდა ციფრების სამყაროში“
|
12
|
30.04
|
განტოლებები
|
13
|
7.05
|
უტოლობები
|
14
|
14.05
|
დრო
|
15
|
21.05
|
ალბათობის ამოცანები; რებუსები;
|
16
|
28.05
|
გაორმაგება-განახევრება
|
17
|
4.06
|
კომბინაციური ამოცანები
|
18
|
11.06
|
შემაჯამებელი სამუშაო
|
დასწრების
აღრიცხვის ფურცელი
წრის სახელწოდება: მათემატიკის
წრე
მასწავლებელი: იზო
ძოწენიძე
№
|
გვარი
|
სახელი
|
თარიღი
|
ხელმოწერა
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2018-2019 სასწავლო
წლის II სემესტრში, სსიპ წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარცხანაყანევის № 1
საჯარო სკოლაში მეორე კლასის მოსწავლეებისთვის ჩამოვაყალიბე მათემატიკის წრე. წარმოგიდგენთ
შემდეგ მასალებს:
1.
წრის მუშაობის რეფლექსია;
2.
18 შეხვედრის გეგმა;
3.
მშობლისა და მოსწავლის
შეფასების ფორმები;
4.
ელექტრონული მისამართი.
1.
საწრეო მუშაობის რეფლექსია
წრის ხელმძღვანელი: იზო ძოწენიძე
წრის დასახელება: ,,გზა მათემატიკის სამყაროში“
საწრეო მუშაობა
ითვალისწინებდა დაწყებითი კლასის მოსწავლეებში მათემატიკის საგნისადმი ინტერესის გაღვივებასა
და ცოდნის გაფართოება-განმტკიცებას. იგი მოიცავდა თვრამეტ შეხვედრას (თითოეული შეხვედრის
გეგმა წარმოდგენილია).
საწრეო მუშაობაზე
განხილული თემებია:
1.
სამუშაო თემატიკისა და
მასალების გაცნობა; საორგანიზაციო საკითხები; სიტყვა მათემატიკის შესახებ; ეგვიპტე_მათემატიკის
სამშობლო?
2.
რიცხვები 20-მდე; შეკრება-გამოკლება;
,,ნაწილ-ნაწილ“ შეკრება 20-ის ფარგლებში.
3.
მათემატიკური თამაში
,,ტოლი ჯამები“; ნაბიჯებად დათვლა.
4.
შეკრება-გამოკლება
100-ის ფარგლებში; ამოცანები.
5.
კანონზომიერებები რიცხვებიან
კვადრატებში; მათემატიკური თამაში ,,მიუახლოვდი 100-ს“.
6.
შემაჯამებელი სამუშაო
7.
ამოცანები უკუსვლის მეთოდით;
8.
ორგანზომილებიანი ფიგურები;
9.
მონაცემების დაჯგუფება;
პიქტოგრამები;
10. ლოგიკური ამოცანები;
11. პიესა ,,წითელქუდა ციფრების სამყაროში”
12. განტოლებები;
13. უტოლობები;
14. დრო;
15. ალბათობის ამოცანები; რებუსები;
16. გაორმაგება-განახევრება;
17. კომბინირებული ამოცანები;
18. შემაჯამებელი სამუშაო;
მატემატიკის წრეში გაწევრიანებული იყო II კლასის 11 მოსწავლე. წრის ჩამო-ყალიბება გადამაწყვეტინა იმან, რომ მინდოდა
მოსწავლეებში გამეღვივებინა მა-თემატიკის ინტერესი, საფუძველი შემექმნა საგნის შემდგომი
შესწავლისა და შესაბამისი უნარ-ჩვევების განვითარებისათვის. ასევე მეორე სემესტრში
გადაწყვეტილი მქონდა საკუთარი პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევის ჩატარება, რომელშიც ერთ-ერთი
ინტერვენცია მათემატიკის წრის ჩამოყალიბება იყო.
2018 წლის დეკემბერში შევადგინე წრის მუშაობის
გეგმა. მშობლებს დროულად მივაწოდე ინფორმაცია წრის ჩამოყალიბების შესახებ. აღნიშნული
მასალები გავასაჯაროვე საკუთარ და სკოლის ვებგვერდზე, ასევე საკუთარ ბლოგზე. მეცადინეობები
დავიწყეთ 2019 წლის იანვრის ბოლოს.
თითოეული შეხვედრისას მიზნობრივად ვიყენებდი სასწავლო
რესურსებს. წრეზე განხილული საკითხები აქტუალური იყო, რადგან მოსწავლეებში ცოდნის განმტკიცებას
უწყობდა ხელს. მოსწავლეებს წრეზე მუშაობით განუვითარდათ სხვადასხვა უნარ-ჩვევები. მათ დაინახეს მათემატიკის გამოყენების
მხარე ყოფით სიტუაციებში. საწრეო მუშაობამ ხელი შეუწყო მოსწავლეთა გააქტიურებას და
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული შედეგების გაუმჯობესებას.
შემიძლია ვთქვა, რომ მოსწავლეებმა ჩატარებული
მეცადინეობების საფუძველზე, მოსწავლეთა უმეტესობამ სრულად გაიაზრა მიწოდებული მასალა
და პროგრამის ფარგლებში მიწოდებული ინფორმაცია გადაიქცა ცოდნად.
წრეზე მუშაობის პროცესში გეგმაში გაწერილი ყველა
აქტივობა განხორციელდა, თუმცა უნდა აღვნიშნო, რომ პროგრამაში ჩამოთვლილ ლიტერატურას დავამატე ორი სასწავლო რესურსი,
რომლებიც აქტიურად გამოვიყენე მეცადინეობების დროს თემების შესაბამისი მასალების გამრავალფეროვნებისთვის.
ეს რესურსებია: 1. ,,მე მიყვარს მატემატიკა.“
ავტორები: კელერი და პფაფი; ელფის გამომცემლობა.
2. 2018-2024 წლების ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით შედგენილი სახელმძღვანელო
,,სტარტი 2“, ავტორი_ ნინო შიუკაშვილი; ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა.
საწრეო მუშაობის შეჯამებისთვის ჩავატარე მშობლებისა
და მოსწავლეების გამოკითხვა, რომლებშიც წრის მუშაობა დადებითად იქნა შეფასებული. გამოკითხვამ
აჩვენა, რომ სასწავლო პროცესი მიმდინარეობდა
კეთილგანწყობილ გარემოში, იყო ზალიან საინტერესო და გათვლილი იყო მოსწავლეთა
ასაკსა და შესაძლებლობებზე. გამოკითხვების შედეგად გამოვლინდა , რომ მოსწავლეებსა და
მათ მშობლებს მესამე კლასშიც სურთ მათემატიკის წრის ფუნქციონირება.
2.
შეხვედრების გეგმები
I
შეხვერდის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
სიტყვა მათემატიკის შესახებ;
ეგვიპტე_მათემატიკის სამშობლო?
|
მასწავლებლის სახელი
და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
მოსმენა და უკუკავშირი,
კითხვა.
|
მეცადინეობის მიზნები
და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მიზანი: მოსწავლეები
შეძლებენ ინფორმაციის მოსმენას მათემატიკის მეცნიერების შესახებ.
შედეგი: მოსწავლეები
გაეცნენ საინტერესო ინფორმაციას მატემატიკის სამშობლოს შესახებ.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
იციან , რომ მატემატიკა
სასკოლო საგანია და იცნობენ მის ელემენტარულ საფუძვლებს.
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
|
1.
საორგანიზაციო საკითხები:
შეხვედრის განრიგის, კითხვარების, სამუშაო თემატიკისა და მასალების გაცნობა;
2.
მასწავლებლის მინილექცია
,,სიტყვა მათემატიკის შესახებ“.
3.
გონებრივი იერიში.
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე,
შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები:
|
დაფა; ცარცი; ამობეჭდილი
წრის პროგრამა; კითხვარები; დილის საყმაწვილო ენციკლოპედია, მათემატიკა, თბილისი,
2004
|
II შეხვედრის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
რიცხვები 20-მდე; შეკრება-გამოკლება; ,,ნაწილ-ნაწილ“ შეკრება
20-ის ფარგლებში.
|
მასწავლებლის სახელი
და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
კომუნიკაცია; მითითებების
შესრულება; მოსმენა და უკუკავშირი. ლოგიკური აზროვნება.
|
მეცადინეობის მიზნები
და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლე უნდა ფლობდეს
და იყენებდეს რიცხვის ცნებას და რიცხვის წარმოდგენის საშუალებებს;
მოსწავლე შეძლებს ძირითადი
არითმეტიკული ოპერა-ციების შესრულებას რიცხვებზე.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
იცნობენ რიცხვებს
20-ის ფარგლებში, იციან შეკრება-გამოკლების ოპერაციები.
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკითხები;
აქტივობა 2. მაგალითების შესრულება
20-ის ფარგლებში შეკრება-გამოკლების ოპერაციების გამოყენებით;
აქტივობა 3. ,,მაგალითების ოჯახების“
შედგენა მოცემული რიცხვების გამოყენებით.
აქტივობა 4. თემის შეჯამება
და დასკვნების გამოტანა.
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე,
შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.
პიტერ პატილას ,, ვისწავლოთ
შინ მათემატი-კა.“_მიმატება და გამოკლება 20-ის ფარგლებში.
2.
კელერი, პფაფი, ,,მე
მიყვარს მათემატიკა“, ელფის გამომცემლობა, 2018 წელი
3.
მაგნიტური ჩარჩოები
( ჩემი გაკეთებული რესურსი).
|
III შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
მათემატიკური თამაში ,,ტოლი ჯამები“; ნაბიჯებად დათვლა.
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
ანგარიში; მოსმენა; მითითებების შესრულება;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ნატურალურ რიცხვებზე მოქმედების
შედეგის მიახლოებითი შეფასება და რიცხვების დამრგვალება
|
წინასწარი ცოდნა:
|
შეკრების ოპერაციის ცოდნა; მითითებების შესრულება;
მოსმენა და უკუკავშირი;
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. შესასწავლი თემისა და მეცადინეობის მიზნის
გაცნობა;
აქტივობა 2. შეკრების მაგალითების შესრულება;
აქტივობა 3. თამაში ,,ტოლი ჯამები“;
აქტივობა 4. ნაბიჯებად დათვლა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.
მათემატიკა II კლასი, ავტორები: გურამ გოგიშვილი, თეიმურაზ ვეფხვაძე,
ლამარა ქურჩიშვილი, ია მებონია.
2.
,,მათემატიკა და ლოგიკური
მსჯელობა“, სარა ლინდსი. გამომცემლობა პალიტრა, 2018
|
IV შეხვედრის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
შეკრება-გამოკლება 100-ის ფარგლებში; ამოცანები.
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
მოსმენა და უკუკავშირი; კითხვა; წერა; კრეატიული აზროვნება;
ვერბალური კომუნიკაცია.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ძირითადი არითმეტიკული ოპერაციების
შესრულება;
|
წინასწარი ცოდნა:
|
იცნობს რიცხვებს 100-ის ფრაგლებში, იცნობს შეკრება-გამოკლების
ოპერაციებს.
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. მეცადინეობის თემისა და მიზნის გაცნობა;
აქტივობა 2. ცხრილების შევსება, სადაც იყენებენ შეკრებასა
და გამოკლებას;
აქტივობა 3. ამოცანების შესრულება შეკრება-გამოკლების
გამოყენებით;
აქტივობა 4. ქვეშმიწერით შეკრება
აქტივობა 5. დასკვნების გამოტანა და მეცადინეობის
შეჯამება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.
,,მე მიყვარს მატემატიკა“,
კელერი, პფაფი.
2.
,,საყმაწვილო მათემატიკა“,
ზურაბ ვახანია
|
V შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
კანონზომიერებები რიცხვებიან კვადრატებში; მათემატიკური თამაში ,,მიუახლოვდი
100-ს“.
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
მოსმენა და უკუკავშირი; კითხვა; დაკვირვება; წერა;
ლოგიკური აზროვნება.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლე უნდა ფლობდეს და იყენებდეს რიცხვის ცნებას
და რიცხვის წარმოდგენის საშუალებებს; მოსწავლემ უნდა შეძლოს რიცხვების სედარება და
კლასიფიკაცია;
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ძირითადი არითმეტიკული ოპერაციების
შესრულება რიცხვებზე.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
რიცხვების ცნობა და ანგარიში 100- ის ფარგლებში;
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. გროვები 100-ის ფარგლებში;
აქტივობა 2. ათეულებზე მოქმედებები;
აქტივობა 3. რიცხვით სხივზე მოქმედებები;
აქტივობა 4. ჯადოსნური კვადრატების შევსება ;
აქტივობა 5. თამაში ,,მიუახლოვდი 100-ს“
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.
,,მე მიყვარს მათემატიკა“,
კელერი, პფაფი
2.
დაფა, მაგნიტები, ფერადი
ქაღალდის ბარათები, რომლებზეც დავალებებია დაწერილი;
3.
რიცხვითი სხვივი ( თვალსაჩინოება).
|
VI შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
შემაჯამებელი სამუშაო ფულის ერთეულებზე
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
წერა, კითხვა, ლოგიკური აზროვნება;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლე უნდა ფლობდეს და იყენებდეს რიცხვის ცნებას
და რიცხვის წარმოდგენის საშუალებებს; მოსწავლემ უნდა შეძლოს რიცხვების სედარება და
კლასიფიკაცია;
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ძირითადი არითმეტიკული ოპერაციების
შესრულება რიცხვებზე.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
ასის ფარგლებში შეკრება-გამოკლება სხვადასხვა ხერხით;
ამოცანების ამოხსნის ხერხები;
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკითხები;
აქტივობა 2. შემაჯამებელი სამუშაოს ფურცლების დარიგება
და მუშაობა.
აქტივობა 3
ელექტრორესურსის გამოყენება . ,,ამოცანების ფულის ერთეულებზე“.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
თაბახის ფურცლებზე ამობეჭდილი შემაჯამებელი სამუშაოს
დავალებები;
|
VII შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
ამოცანები უკუსვლის მეთოდით;
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
წერა; კითხვა; მოსმენა და უკუკავშირი; გადაწყვეტილებების
მიღება, დაკვირვება.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს რიცხვითი გამოსახულების შემცველი
ტოლობის შედგენა და მისი გამოყენება პრობლემის გადასაჭრელად;
|
წინასწარი ცოდნა:
|
იცნობს ამოცანების ამოხსნის სხვადასხვა ხერხებს
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკითხები; თემისა და მეცადინეობის
მიზნების გაცნობა;
აქტივობა 2. დაფაზე ისეთი ამოცანების განხილვა, რომელიც
უკუსვლის მეთოდით იხსნება; სქემების გაცნობა.
აქტივობა 3. დამოუკიდებელი სამუშაო .
აქტივობა 4. დასკვნების გამოტანა და მეცადინეობის
შეჯამება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.
,,მატემატიკა 2“_ მანანა
დეისაძე, დიმიტრი გოშხეთელიანი;
2.
,,საყმაწვილო მატემატიკა
მე-2 კლასი“ _ ზურაბ ვახანია.
|
VIII შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
ორგანზომილებიანი ფიგურები;
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
მითითებების შესრულება; ნახაზის შედგენა; მოსმენა
და უკუკავშირი.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს: ფიგურების იდენტიფიკაცია,
კლასიფიცირება, გამოსახვა; საგანთა და ფიგურათა ზომებისა და ობიექტთა შორის მანძილების
პოვნა.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
იცნობს გეომეტრიულ ფიგურებს
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. თემისა
და მიზნების გაცნობა;
აქტივობა 2. თამაში ,, იღბლიანი ფიგურა“;
აქტივობა 3. ტესტი გეომეტრიულ ფიგურებზე .
აქტივობა 4. ჯგუფური მუშაობა. (სხვადასხვა სიგრძის თოკების გამოყენებით
სხვადასხვა გეომეტრიული ფიგურების შედგენა დავალებების პირობების მიხედვით).
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
დაფა, მაგნიტები, ფერადი ქაღალდები; თოკები; მაკრატელი;
კალმები; ბურთი.
|
IX შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
მონაცემების დაჯგუფება; პიქტოგრამები;
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
დაკვირვება; კრეატიული აზროვნება; მითითებების შესრულება;
ვერბალური კომუნიკაცია.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლე უნდა ფლობდეს ინფორმაციის მოწესრიგებისა
და წარმოდგენის ხერხებს (საშუალებებს); მოსწავლემ უნდა შეძლოს თვისებრივ და რაოდენობრივ
მონაცემთა ინტერპრეტაცია და ელემენტარული ანალიზი.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
მონაცემების გარჩევა პირობებში; ცხრილების შედგენა;
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1.თემისა და მეცადინეობის მიზნის გაცნობა;
აქტივობა 2. წინა გაკვეთილზე განხილული მასალის გახსენება
(მონაცემების დაჯგუფებასა და პიქტოგრამებზე).
აქტივობა 3. ამოცანებში მონაცემთა შეგროვება და მათი
წარმოდგენა სხვადასხვა სახის ცხრილით, მათ შორის ნახატებიანი ცხრილით_პიქტოგრამით.
აქტივობა 4. პიქტოგრამების მიხედვით კითხვებზე პასუხების
გაცემა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
დაფა; ცარცი; მაგნიტები; ,,მე მიყვარს მათემატიკა
2“ _კელერი, პფაფი.
|
X შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
ლოგიკური ამოცანები;
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
ლოგიკური აზროვნება;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ყოველდღიური ცხოვრებიდან ან
ბუნებისმეტყველების დარგებიდან მომდინარე მარტივი ამოცანების ამოხსნა.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
კოგნიტური სქემების გამოყენებით ამოცანების ამოხსნა
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. თემისა და მიზნის გაცნობა;
აქტივობა 2. ლოგიკური ამოცანების სხვადასხვა ტიპის
განხილვა.
აქტივობა 3. დამოუკიდებელი სამუშაო;
აქტივობა 4. დასკვნების გამოტანა და თემის შეჯამება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.
,,სარეკომენდაციო წიგნი
მათემატიკაში დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლებისათვის“_ მანანა დეისაძე
2.
მათემატიკა და ლოგიკური
მსჯელობა“_სარა ლინდსი
3.
რვეული; დაფა; ცარცი;
კალამი
|
XI შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
პიესა ,,წითელქუდა
ციფრების სამყაროში”
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
შემოქმედებითი აზროვნება; მოსმენა და უკუკავშირი;
როლური თამაში;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლეები შეძლებენ პიესის დადგმას და მათემატიკის
ცოდნის გამოვლენას;
|
წინასწარი ცოდნა:
|
როლური თამაში; შემოქმედებითობა; ელემენტარული მათემატიკის
ცოდნა;
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. პიესის გაცნობა და როლების გადანაწილება;
აქტივობა 2. პრეზენტაცია
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
პიესა ,,სასკოლო
სპექტაკლების სცენარებიდან“_ განათლების სამინისტრო;
|
XII შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
განტოლებები;
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
წერა; კითხვა; მითითებების შესრულება; მოსმენა და
უკუკავშირი.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს რიცხვითი გამოსახულების შემცველი
ტოლობის შედგენა და მისი გამოყენება პრობლემის გადასაჭრელად; რიცხვით გამოსახულებაში
უცნობი რიცხვის პოვნა.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
შეკრება-გამოკლების ოპერაციების ცოდნა
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. თემისა და მიზნის გაცნობა;
აქტივობა 2. რიცხვით გამოსახულებაში, გამოტოვებულ
ადგილას საჭირო რიცხვის ჩასმა.
აქტივობა 3. განტოლების წესის ჩამოყალიბება ;
აქტივობა 4. მარტივი განტოლებების ამოხსნა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
,,მე მიყვარს მატემატიკა“_კელერი, პფაფი; დაფა; ცარცი; რვეული; კალამი; თვალსაჩინოება
|
XIII შეხვედრის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
უტოლობები
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
რიცხვებისცნობა და მათი შედარება რიცხვით ღერძზე;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლე უნდა ფლობდეს და იყენებდეს რიცხვის ცნებას
და რიცხვის წარმოდგენის საშუალებებს; მოსწავლემ უნდა შეძლოს რიცხვების შედარება და
კლასიფიკაცია.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
რიცხვების ჩაწერა და მათი გამოცნობა
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. თემისა და მიზნის გაცნობა;
აქტივობა 2. შედარების მაგალითების შედგენა;
აქტივობა 3. დაფაზე დაწერილი მაგალითების ზეპირად შედარება;
აქტივობა 4. უტოლობის ნიშნების სწორად გამოყენება ჩანაწერებში;
აქტივობა 5. თემის შეჯამება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1 ,,საყმაწვილო მათემატიკა 2“_ ზურაბ ვახანია
2 ,,მე მიყვარს მათემატიკა 2“_ კელერი და პფაფი
|
XIV შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
დრო
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
მითითებების შესრულება; მოსმენა და უკუკავშირი;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ზომის სხვადასხვა ერთეულის
გამოყენება და ერთმანეტთან დაკავშირება;
მოსწავლეს უნდა ჰქონდეს ელემენტარული წარმოდგენები
ინფორმაციის მოპოვების საშუალებების შესახებ.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
საათის ცნობა ზეპირად
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. თემისა და მიზნების გაცნობა;
აქტივობა 2. დღის განრიგის აღწერა და ცხრილის შედგენა;
აქტივობა 3. დროის ჩაწერის სხვადასხვა სახეები;
აქტივობა 4. დროის გამოცნობა დღის სხვადასხვა მონაკვეთის
გათვალისწინებით.
აქტივობა 5. წყვილებში მუშაობა. (ამოცანების ამოხსნა
დროებზე).
აქტივობა 6. მასალის შეჯამება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
თვალსაჩინოება დროებზე; კედლის საათი; მაგნიტები; სახელმძღვანელო ,,მე მიყვარს მათემატიკა.“ _კელერი,
პფაფი.
|
XV შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
ალბათობის ამოცანები; რებუსები;
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
ლოგიკური აზროვნება; გადაწყვეტილების მიღება; დაკვირვება.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს თვისებრივ და რაოდენობრივ მონაცემთა
ინტერპრეტაცია და ელემენტარული ანალიზი;
|
წინასწარი ცოდნა:
|
წერა; კითხვა; ლოგიკური მსჯელობა; კრეატიული აზროვნება
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
1.
ამოცანების ამოხსნა ფერებისა
და საგნების შერჩევის შესაძლებლობებზე;
2.
თავსატეხების ამოხსნა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.
,,მე მიყვარს მათემატიკა
2“_ კელერი , პფაფი;
2.
,,საყმაწვილო მათემატიკა
2“_ ზურაბ ვახანია.
3.
რვეულები; 4. დაფა;
5. ცარცი; 6. კლამები
|
XVI შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
გაორმაგება-განახევრება;
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
ანგარიში; ლოგიკური აზროვნება; დაკვირვება; მოსმენა
და უკუკავშირი; მითითებების შესრულება.
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს: საგნებს შორის ან საგნებსა
და მათ ატრიბუტებს შორის მოცემული შესაბამისობის გავრცობა, გამოსახვა და გამოკვლევა;
რიცხვითი გამოსახულების შემცველი ტოლობების შედგენა და მისი გამოყენება პრობლემის
გადასაჭრელად.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
იცნობენ რიცხვებს, მათ შედგენილობებს და შეკრება-გამოკლების
ოპერაციებს.
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკითხები;
აქტივობა 2. შუაში გადაკეცილი ფურცლის დახვრეტა და
შემდეგ გაშლა; დაკვირვება და შეკრების მაგალითების შედგენა ( გაორმაგება);
აქტივობა 3. წყვილებში მუშაობა. სიმეტრიული ფიგურების
აგება სიმეტრიის ხაზის ერთ მხარეს და გამოყენებული ფერების მიხედვით შეკრების მაგალითების
შედგენა.
აქტივობა 4. ასეულების ველის გამოყენებით რიცხვების
განახევრება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
,,მე მიყვარს მათემატიკა 2“_ კელერი, პფაფი.
|
XVII შეხვედრის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
კომბინირებული ამოცანები
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
წერა; კითხვა; კრეატიული აზროვნება; მოსმენა და უკუკავშირი;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ყოველდღიური ცხოვრებიდან ან
ბუნებისმეტყველების დარგებიდან მარტივი ამოცანების ამოხსნა
|
წინასწარი ცოდნა:
|
ამოცანების ამოხსნის სხვადასხვა ხერხის ცოდნა.
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. თემისა და მიზნების გაცნობა;
აქტივობა 1. ამოცანების ტიპების გახსენება;
აქტივობა 2. წყვილებში მუშაობა ამოცანების ამოხსნის
დროს;
აქტივობა 3. გამოყენებითი ანგარიში ფერმაში.
აქტივობა 4. დასკვნების გამოტანა და მეცადინეობიოს
შეჯამება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
1.,,მე მიყვარს მათემატიკა 2“_ კელერი, პფაფი
2. ,,მათემატიკა 2“_ მანანა დეისაძე, დიმიტრი გოშხეთელიანი
|
XVIII შეხვედრის
გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
შემაჯამებელი სამუშაო. თემა: ფიგურის შიგა და გარე
არეები.
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
იზო ძოწენიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/მე-2 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
11
|
საჭირო უნარები:
|
წერა; კითხვა; ლოგიკური აზროვნება; გადაწყვეტილებების
მიღება;
|
მეცადინეობის მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლემ უნდა შეძლოს: ფიგურების იდენტიფიკაცია,
კლასიფიცირება , გამოსახვა; საგანთა და ფუგურათა ზომებისა და ობიექტთა შორის მანძილების
პოვნა.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
ცნობს ბრტყელ გეომეტრიულ ფიგურებს; ასევე იცნობს დიორამას
მეთოდს
|
მეცადინეობის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკითხები;
აქტივობა 2. მოსწავლეების ორ ჯგუფად გაყოფა და დავლებების
განაწილება;
ატივობა 3. დიორამას მეთოდის გახსენება
აქტივობა4. დიორამას მეთოდის გამოყენებით დავლებების
შესრულება;
აქტივობა 5. ჯგუფების ლიდერების პრეზენტაციები ( I
ჯგუფს დაევალა: ფეხბურთის მოედნის, მოთამაშეების, გულშემატკივრების,
ტრიბუნების, ბურთის და კატის დამზადება პლასტელინისგან
და დავალების მიხედვით მათი განლაგება. II ჯგუფს
დაევალა: ტბის, მეთევზის, სათლის, ანკესის, ქვის, მეთევზის ქოხის, მისი ქალიშვილის
და ტყის მომმზადება პლასტელინისგან და სხეულების განლაგება დავალების პირობის მიხედვით)
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვაფასებ მოსწავლეთა ნამუშევრებს და მეცადინეობაზე
განხორციელებულ აქტივობებში ჩართულობას. ვაძლევ უკუკავშირს .
შეფასების
სქემა (გამოყენებული სიმბოლოები_,,სტიკერები“)
წითელი გული_ საუკეთესოა!
ლურჯი გული_ სამუშაოს კარგად გაართვი თავი!
ყვითელი გული_ უფრო მოინდომე, შენ მეტი შეგიძლია!
|
სასწავლო რესურსები
|
მუყაოს ქაღალდები; ფერადი ფურცლები; მაკრატელი; წებო;
პლასტელინი; მარკერები.
|
3.
მშობლისა და მოსწავლის
შეფასების ფორმები და
შედეგები
მშობლის მიერ საწრეო მუშაობის შეფასება
მშობლის სახელი და გვარი:
თარიღი:
მშობლის გამოკითხვა
1.
როგორ ფიქრობთ, რამდენად
ხელმისაწვდომი იყო წრის ფუნქციონირების შესახებ ინფორმაცია თქვენთვის?
ა)
არ იყო ხემისაწვდომი; ბ) დროულად იყო ხემისაწვდომი.
2.
თქვენი აზრით, რამდენად
შეესაბამებოდა წრის მუშაობა მოსწავლეთა ინტერესებს?
ა)
ნაწილობრივ შეესაბამებოდა; ბ) არ შეესაბამებოდა; გ) სრულად შესაბამებოდა
3.
რაში დაეხმარა თქვენს შვილ
წრის მუშაობის მანძილზე მიღებული ინფორმაცია?
ა)
ცოდნის გაღრმავებაში; ბ) არ დახმარებია არაფერში.
4.
მეცადინეობის პროცესი მიმდინარეობდა:
ა)
კეთილმოწყობილ გარემოში; ბ) არაკეთილგანწყობილ გარემოში.
5.
რამდენად საინტერესო იყო
მოსწავლეთათვის მეცადინეობის პროცესი?
ა)
ძალიან საინტერესო იყო; ბ) არ იყო საინტერესო;
გ) მოსაწყენი იყო
მოსწავლის მიერ საწრეო მუშაობის
შეფასება
მოსწავლის სახელი და გვარი:
თარიღი:
მოსწავლის გამოკითხვა
1.
წრის მეცადინეობებზე მიღებული
ინფორმაცია იყო თუ არა საინტერესო თქვენთვის?
ა) არ იყო საინტერესო; ბ) საინტერესო იყო.
2.
რაში დაგეხმარათ წრის მუშაობის
მანძილზე მიღებული ინფორმაცია?
ა) ცოდნის გაღრმავებაში; ბ) არ დამხმარებია არაფერში.
3.
თუ გამოიყენე პრაქტიკაში
წრეზე მიღებული ცოდნა?
ა) გამოვიყენე; ბ) არ გამომიყენებია.
4.
მეცადინეობის პროცესი მიმდინარეობდა:
ა) კეთილგანწყობილ გარემოში; ბ) არაკეთილგანწყობილ გარემოში
5.
კიდევ თუ ისურვებდი მსგავს
მეცადინეობებში მონაწილეობას?
ა) ვისურვებდი, რადგან მომეწონა; ბ)
არ ვისურვებდი, რადგან არ მომეწონა.
მშობლების გამოკითხვის
შედეგები
მშობლის
საგვახელი და რი:
|
შედეგი
|
||||
ნაზიბროლა არძენაძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
თეონა ხვედელიძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ლოლა ახალაძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ეკა ქანთარია
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ინგა ფხაკაძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ნათია დარახველიძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
მარეხი ნიქაბაძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ლაშა ბერაია
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
თინიკო მოდებაძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
გულნაზი კუტალია
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
მარიამ ფხაკაძე
|
ბ
|
გ
|
ა
|
ა
|
ა
|
მოსწავლის გამოკითხვის შედეგი
მოსწავლის
სახელი და
გვარი:
|
შედეგები
|
|||||
მათე ციბაძე
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
გიორგი ფხაკაძე
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
არიანნა კვერნაძე
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
ელენე ნადირაშვილი
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
ნინო გამეზარდაშვილი
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
სალომე ბილისეიშვილი
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
ანანო გუბელაძე
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
გიორგი ბერაია
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
სოფიო გოდუაძე
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
გიორგი ნიქაბაძე
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
მათე მამრიკიშვილი
|
ბ
|
ა
|
ა
|
ა
|
ა
|
|
4.
საწრეო მუშაობის
მასალები განთავსებულია შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე:
ბლოგის სახელწოდება: იზა ყუბანეიშვილის
(იზო ძოწენიძის) ბლოგი
2018-2019
სასწავლო წლის II სემესტრში,
სსიპ წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარცხანაყანევის
№1 საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასის (II) მოსწავლეებისათვის
იმუშავებს
ქართული ენისა და ლიტერატურის წრე
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში
ერთხელ, ყოველ პარასკევს, გაკვეთილების შემდეგ.
სკოლის დასახელება:
|
ფარცხანაყანევის № 1 სააჯრო სკოლა
|
საგანი:
|
ქართული ენა და
ლიტერატურა
|
წრის ხელმძღვანელი:
|
იზო ძოწენიძე
|
სამიზნე ჯგუფი:
|
მე-2 კლასის მოსწავლეები
|
კურსის ხანგრძლივობა:
|
II
სემესტრი
|
მეცადინეობის
ხანგრძლივობა:
|
45 წთ.
|
განხორციელების
სავარაუდო ვადები:
|
იანვარი, თებერვალი,
მარტი, აპრილი, მაისი
|
წრეზე გაერთიანებულ
მოსწავლეთა რაოდენობა:
|
|
მიზანი:
|
მოსწავლეთა აკადემიური
მიღწევების გაუმჯობესება. გამოყენებული მმეთოდებით და აქტივობებით მოსწავლეებში კონკრეტული
უნარ-ჩვევების განვითარება, რაც დაეხმარებათ მათ სწრაფად და ხარისხიანად ისწავლონ
არა მარტო მშობლიური ენა და ლიტერატურა, არამედ საბუნებისმეტყველო და საზოგადოებრივ
მეცნიერებათა საგნები. ასევე განუვითარდებათ ემპათიის , პოზიტიური სოციალური ურთიერთობების
და თანამშრომლობითი უნარები.
|
მოსალოდნელი შედეგები:
|
საწრეო მუშაობა
დაეხმარება მოსწავლეებს ტექსტების წაკითხვის, წაკიტხულის გაგება-გააზრებისა და გააზრების
სხვადასხვა ფორმატში გადმოცემის უნართა განვითარებაში. ასევე მოსწავლეებს გაუმდიდრდებათ
ფონეტიკური ცოდნა, ლექსიკური მარაგი, გაუადვილდებათ ინფორმაციის მოძიება-გადამუშავებისა
და აზრის წერილობითი ფორმით გამართულად გადმოცემა. ასევე სწავლის მოტივაციას გაუღვივებს
პატარა მკითხველებს, რაშიც მათ დაეხმარებათ სახალისო დავალებებიც. შეასრულებენ პრაქტიკულ
სავარჯიშოებს, შეეცდებიან შესწავლილი მასალის პრაქტიკაში გამოყენებას. წრეზე გამოყენებული
მეთოდებით და რესურსებით გაუმჯობესდება დიფერენცირებული სწავლება.
|
წრის მოკლე დახასიათება:
|
წრის
პროგრამაში შერჩეული ტექსტები და ტესტური დავალებები სრულად შეესაბამება ეროვნული
სასწავლო გეგმის მიხედვით განსაზღვრულ საგანმანათლებლო რესურსების ტიპებს, ძირითად
მეთოდიკურ ორიენტირებს , შეფასების სისტემასა და მოსწავლეთა სწავლის მისაღწევ შედეგებს.
|
მეთოდოლოგია:
|
ჯგუფური; ინდივიდუალური;
წყვილური; კითხვა-პასუხი; თამაშებით სწავლება; ინტერაქტიული მეთოდები; ,,ონლაინ ინსრუმენტებით“.
|
შენიშვნა:
|
თითოეულ მეცადინეობაზე
დრო დაეთმობა, როგორც ლიტერატურის, ასევე ენის სწავლებას, რაშიც საინტერესო ტესტები,
ზოგად უნარ-ჩვევათა განმავითარებელი სავარჯიშოები და ინტერაქტიული მეთოდები დაეხმარებათ
მოსწავლეებს. ასევე გარკვეული დრო დაეთმობა კითხვისა და წერის სწავლების ძირითად
მეთოდებს.
|
ძირითადი რესურსები:
|
ადამიანური რესურსი:
მე-2 კლასის მოსწავლეები, წრის ხელმძღვანელი
მატერიალური რესურსი:
კომპიუტერი; ,,ბუკები“; ამოსაბეჭდი მოწყობილობა _,,პრინტერი“; ფოტოაპარატი
; თაბახის ფურცლები; ფერადი ქაღალდები; მარკერები.
ინტერნეტრესურსები: პროგრამები_
toondo.com; learningapps; google;
youtube.
ბეჭდვითი მასალები:
1.
,,ნამდვილი და მოგონილი ამბები“_ ნინო გორდელაძე,
თინათინ კუხიანიძე
2.
,,ქართული ენის ტესტები ზოგადი უნარების გამოყენებით“
_ იზა ხულელიძე, ნუნუ მერაბიშვილი
3.
,,ტესტები და ზოგად უნარ-ჩვევათა განმავითარებელი
სავარჯიშოები ქართულ ენაში“ _ მალვინა შანიძე
4.
,,ტესტები
კითხვისა და წერის უნართა განვითარებისათვის“ _
ბელა სარია, ეთერ აფხაზავა
5.
G-PRIED
საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტი ,,კითხვისა და წერის სწავლება
დაწყებით საფეხურზე“ (I-VI კლასები)
6.
ქართული ხალხური
და უცხოური ზღაპრები
|
წრის პროგრამა
მე -2 კლასი
2018-2019 სასწავლო წლის II კლასი
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში ერთხელ , ყოველ პარასკევს, გაკვეთილების შემდეგ.
№
|
თარიღი
|
თემის დასახელება
|
1
|
25.01
|
შეხვედრა წრის წევრებთან, სამუშაო თემატიკის და მასალების
გაცნობა, საორგანიზაციო საკითხები
|
2
|
1.02
|
პატარა ხუროები
|
3
|
8.02
|
დათუნა და ბაჭია
|
4
|
15.02
|
გულკეთილი მარი
|
5
|
23.02
|
სპილო მოსწავლის ჩანთით
|
6
|
1.03
|
დელფინი
|
7
|
15.03
|
ყვავი და მელა
|
8
|
22.03
|
ხერხის ჩივილი
|
9
|
29.03
|
ქვიშის ყუთთან
|
10
|
5.04
|
დედაენის დღესთან დაკავშირებით დაგეგმილი ღონისძიებისთვის
მზადება
|
11
|
12.04
|
პიესის ,,აურზაური ანბანეთში“ დადგმა
|
12
|
19.04
|
ქართული ენის კვირეულის ფარგლებში კალიგრაფიის კონკურსში
ვიწვევთ სხვა დაწყებითი კლასების მოსწავლეებს.
|
13
|
3.05
|
მწყემსი სახელად_ ციხელი
|
14
|
10.05
|
დათვის ტორებში
|
15
|
17.05
|
ვიქტორინა ,,ონლაინ ინსტრუმენტების“გამოყენებით
|
16
|
24.05
|
ქართული და
უცხოური ზღაპრების არჩევა და წაკითხვა
|
17
|
31.05
|
წრის მოსწავლეების ორ ჯგუფად გაყოფა და საკონკურსო
კითხვების მოფიქრება .
|
18
|
7.06
|
კონკურსი ,,ჯადოსნური სამყარო“
|
19
|
14.06
|
არდადეგებზე საკითხავი მასალების გაცნობა
|
დასწრების აღრიცხვის
ფურცელი
წრის სახელწოდება: ქართული ენისა და ლიტერატურის წრე
მასწავლებელი: იზო ძოწენიძე
№
|
გვარი
|
სახელი
|
თარიღი
|
ხელმოწერა
|
მოსწავლის კითხვარი
1.
გვარი, სახელი----------------------------------------------------
2.
დროულად მოგეწოდათ თუ არა ინფორმაცია ქართული ენისა
და ლიტერატურის წრის შექმნის შესახებ?--------------
3.
საწრეო მუშაობის დროს განხილული საკითხები გეხმარებოდათ
თუ არა ცოდნის გაღრმავებაში?--------------
4.
საწრეო
მუშაობის დროს მასწავლებლის მიერ განხილული აქტივობები იყო თუ არა საინტერესო და მრავალფეროვანი?
-----------------------------------------------
5.
იყო თუ არა მეგობრული და კეთილგანწყობილი გარემო?-------------------------------------------------------------------------
6.
რამდენი ქულით შეაფასებდით საწრეო მუშაობას?
ა)
1 ; ბ) 2 ;
გ) 3; დ)
4; ე) 5
მშობლის კითხვარი
1.
გვარი,
სახელი --------------------------------------------------
2.
დროულად
მოგეწოდათ თუ არა ინფორმაცია ქართული ენისა და ლიტერატურის წრის შექმნის შესახებ?-----------
3.
საწრეო
მუშაობის დროს განხილული საკითხები ეხმარებოდა თუ არა ცოდნის გაღრმავებაში თქვენს შვილს?-----------------------------------------------------------
4.
საწრეო
მუშაობის დროს მასწავლებლის მიერ განხილული აქტივობები იყო თუ არა საინტერესო და მრავალფეროვანი
თქვენი შვილისათვის?-------------------
5.
იყო თუ არა შექმნილი მეგობრული და კეთილგანწყობილი
გარემო მოსწავლეთათვის?-----------
6.
რამდენი
ქულით შეაფასებდით საწრეო მუშაობას?
ა) 1;
ბ) 2; გ)
3; დ) 4;
ე) 5
2018-2019 სასწავლო
წლის II სემესტრში,
სსიპ წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარცხანაყანევის
№1 საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასის (II) მოსწავლეებისათვის
იმუშავებს
მ ა თ
ე მ ა ტ ი კ ი ს წ რ ე
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში
ერთხელ, სამშაბათს, გაკვეთილების შემდეგ.
სკოლის დასახელება:
|
ფარცხანაყანევის № 1 სააჯრო სკოლა
|
საგანი:
|
მათემატიკა
|
წრის ხელმძღვანელი:
|
იზო ძოწენიძე
|
სამიზნე ჯგუფი:
|
მე-2 კლასის მოსწავლეები
|
კურსის ხანგრძლივობა:
|
II
სემესტრი
|
მეცადინეობის
ხანგრძლივობა:
|
45 წთ.
|
განხორციელების
სავარაუდო ვადები:
|
იანვარი, თებერვალი,
მარტი, აპრილი, მაისი
|
წრეზე გაერთიანებულ
მოსწავლეთა რაოდენობა:
|
|
მიზანი:
|
წრის მუშაობის
მიზანია მათემატიკის საგნისადმი ინტერესის გაღვივება. მოსწავლეებში ცოდნის გაფართოება
და განმტკიცება. წრეზე მუშაობით საფუძველს შევუქმნი მატემატიკის შემდგომ შესწავლას და შესაბამისი
უნარ-ჩვევების განვითარებას. მოსწავლეებმა
დაინახონ მათემატიკის გამოყენების მხარე ყოფით სიტუაციებში. ხელი შეეწყოს მოსწავლეთა
გააქტიურებას და კონკურსებში მონაწილეობისაკენ სწრაფვას. ასევე გააუმჯობესონ ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული შედეგები.
|
მოსალოდნელი შედეგები:
|
შეძლებენ ტესტური
სავარჯიშოების შესრულებას, განუვითარდებათ ამოცანების ამოხსნის უნარ-ჩვევები. დაინტერესებულები
იქნებიან სააზროვნო ამოცანების თუ თავსატეხების ამოხსნით. შეძლებენ მათემატიკური
ოპერაციებისა და პრაქტიკული სავარჯიშოების შესრულებას.
|
წრის მოკლე დახასიათება:
|
წრის
მეცადინეობებზე მოსწავლეები უფრო ღრმად შეისწავლიან
ამოცანების ამოხსნას, მატემატიკური ოპერაციების შესრულებას. გამოიმუშავებენ ანალიტიკური
აზროვნების უნარს.
|
მეთოდოლოგია:
|
ჯგუფური; ინდივიდუალური;
წყვილური; კითხვა-პასუხი; თამაშებით სწავლება; ინტერაქტიული მეთოდები; ,,ონლაინ ინსრუმენტებით“.
|
ძირითადი რესურსები:
|
ადამიანური რესურსი:
მე-2 კლასის მოსწავლეები, წრის ხელმძღვანელი
მატერიალური რესურსი:
კომპიუტერი; ,,ბუკები“; ამოსაბეჭდი მოწყობილობა _,,პრინტერი“; ფოტოაპარატი
; თაბახის ფურცლები; ფერადი ქაღალდები; მარკერები.
ინტერნეტრესურსები: პროგრამები_ learningapps; google;
youtube.
ბეჭდვითი მასალები:
1.
სარეკომენდაციო
წიგნი მატემატიკაში ,,დაწყებითი საფეხურის
მასწავლებლებისათვის“_ მანანა დეისაძე
2.
,,მათემატიკა 2“_ მანანა დეისაძე, დიმიტრი გოშხეთელიანი
3.
საქართველოს სსრ სახალხო განათლების სამინისტრო. ექსპერიმენტული
სამეცნიერო-საწარმოო პედაგოგიური გაერთიანების
,,განმავითარებელი სავარჯიშოები დაწყებითი კლასებისათვის“_ ნათელა ამონაშვილი
4.
,,მათემატიკა
სახალისო დავალებები“ _ჯო ჩემბერსი
(დაწყებითი განათლების სწავლების მეთოდისტი)
5.
,,მათემატიკა
და ლოგიკური მსჯელობა“_ სარა ლინდსი
6.
,,სახალისო სავარჯიშოები მათემატიკაში“_პიტერ პატილა
7.
,,მათემატიკის
ტესტები ზოგადი უნარების გამოყენებით II კლასი“ _ იზა
ხულელიძე, ნუნუ მერაბიშვილი
8.
სასწავლო მეთოდოლოგიური რესურსების კრებული მათემატიკის
სწავლებისთვის I-VI კლასებში
9.
,,საყმაწვილო მათემატიკა მე-2 კლასი“ _ზურაბ ვახანია
|
წრის პროგრამა
მე -2 კლასი
2018-2019 სასწავლო წლის II კლასი
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში ერთხელ , ყოველ სამშაბათს, გაკვეთილების შემდეგ.
№
|
თარიღი
|
თემის დასახელება
|
1
|
29.01
|
შეხვედრა წრის წევრებთან, სამუშაო თემატიკის და მასალების
გაცნობა, საორგანიზაციო საკითხები; სიტყვა მათემატიკის შესახებ; ეგვიპტე _მათემატიკის
სამშობლო?
|
2
|
5.02
|
რიცხვები 20-მდე; შეკრება-გამოკლება. ,,ნაწილ-ნაწილ“
შეკრება 20-ის ფარგლებში
|
3
|
12.02
|
მათემატიკური თამაში ,,ტოლი ჯამები“; ნაბიჯებად დათვლა;
|
4
|
19.02
|
შეკრება-გამოკლება 100-ის ფარგლებში; ამოცანები;
|
5
|
26.02
|
,,კანონზომიერებები რიცხვებიან კვადრატებში“; მათემატიკური
თამაში ,,მიუახლოვდი 100-ს“
|
6
|
5.03
|
შემაჯამებელი სამუშაო
|
7
|
19.03
|
ამოცანები უკუსვლის მეთოდით
|
8
|
26.03
|
ორგანზომილებიანი ფიგურები
|
9
|
2.04
|
მონაცემების დაჯგუფება; პიქტოგრამები;
|
10
|
16.04
|
ლოგიკური ამოცანები
|
11
|
23.04
|
პიესა ,,წითელქუდა ციფრების სამყაროში“
|
12
|
30.04
|
განტოლებები
|
13
|
7.05
|
უტოლობები
|
14
|
14.05
|
დრო
|
15
|
21.05
|
ალბათობის ამოცანები; რებუსები;
|
16
|
28.05
|
გაორმაგება-განახევრება
|
17
|
4.06
|
კომბინაციური ამოცანები
|
18
|
11.06
|
შემაჯამებელი სამუშაო
|
დასწრების აღრიცხვის
ფურცელი
წრის სახელწოდება: ქართული ენისა და ლიტერატურის წრე
მასწავლებელი: იზო ძოწენიძე
№
|
გვარი
|
სახელი
|
თარიღი
|
ხელმოწერა
|
მოსწავლის კითხვარი
1.
გვარი, სახელი----------------------------------------------------
2.
დროულად მოგეწოდათ თუ არა ინფორმაცია ქართული ენისა
და ლიტერატურის წრის შექმნის შესახებ?--------------
3.
საწრეო მუშაობის დროს განხილული საკითხები გეხმარებოდათ
თუ არა ცოდნის გაღრმავებაში?--------------
4.
საწრეო
მუშაობის დროს მასწავლებლის მიერ განხილული აქტივობები იყო თუ არა საინტერესო და მრავალფეროვანი?
-----------------------------------------------
5.
იყო თუ არა მეგობრული და კეთილგანწყობილი გარემო?-------------------------------------------------------------------------
6.
რამდენი ქულით შეაფასებდით საწრეო მუშაობას?
ა)
1 ; ბ) 2 ;
გ) 3; დ)
4; ე) 5
მშობლის კითხვარი
1.
გვარი,
სახელი --------------------------------------------------
2.
დროულად
მოგეწოდათ თუ არა ინფორმაცია ქართული ენისა და ლიტერატურის წრის შექმნის შესახებ?-----------
3.
საწრეო
მუშაობის დროს განხილული საკითხები ეხმარებოდა თუ არა ცოდნის გაღრმავებაში თქვენს შვილს?-----------------------------------------------------------
4.
საწრეო
მუშაობის დროს მასწავლებლის მიერ განხილული აქტივობები იყო თუ არა საინტერესო და მრავალფეროვანი
თქვენი შვილისათვის?-------------------
5.
იყო თუ არა შექმნილი მეგობრული და კეთილგანწყობილი
გარემო მოსწავლეთათვის?-----------
6.
რამდენი
ქულით შეაფასებდით საწრეო მუშაობას?
ა) 1;
ბ) 2; გ)
3; დ) 4;
ე) 5
2018-2019 სასწავლო
წლის II სემესტრში,
სსიპ წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარცხანაყანევის
№1 საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასის (II) მოსწავლეებისათვის
იმუშავებს
ბ უ ნ
ე ბ ი ს მ ე ტ ყ ვ ე ლ ე ბ ი ს წ რ ე
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში
ერთხელ, ხუთშაბათს, გაკვეთილების შემდეგ.
სკოლის დასახელება:
|
ფარცხანაყანევის № 1 სააჯრო სკოლა
|
საგანი:
|
ბუნებისმეტყველება
|
წრის ხელმძღვანელი:
|
იზო ძოწენიძე
|
სამიზნე ჯგუფი:
|
მე-2 კლასის მოსწავლეები
|
კურსის ხანგრძლივობა:
|
II
სემესტრი
|
მეცადინეობის
ხანგრძლივობა:
|
45 წთ.
|
განხორციელების
სავარაუდო ვადები:
|
იანვარი, თებერვალი,
მარტი, აპრილი, მაისი
|
წრეზე გაერთიანებულ
მოსწავლეთა რაოდენობა:
|
|
მიზანი:
|
მოსწავლეებში
ბუნებისმეტყველებისადმი ინტერესის გაღვივება, ცოდნის გაღრმავება-განმტკიცება, საკუთარი
დაკვირვების შედეგად მიღებული შთაბეჭდილებებით მოტივაციის გაზრდა და ბუნებისმეტყველების
გაკვეთილების სახალისოდ გადაქცევა.
|
მოსალოდნელი შედეგები:
|
მოსწავლეები მრავალფეროვანი
თვალსაჩინოებებითა და რესურსებით შეძლებენ ეროვნული სასწავლო გეგმით განკუთვნილი
საკითხების უფრო ღრმად შესწავლას. ასევე პრაქტიკაში გამოიყენებენ მირებულ ცოდნას.
|
მეთოდოლოგია:
|
ჯგუფური; ინდივიდუალური;
წყვილური; კითხვა-პასუხი; თამაშებით სწავლება; ინტერაქტიული მეთოდები; ,,ონლაინ ინსრუმენტებით“.
|
ძირითადი რესურსები:
|
ადამიანური რესურსი:
მე-2 კლასის მოსწავლეები, წრის ხელმძღვანელი
მატერიალური რესურსი:
კომპიუტერი; ,,ბუკები“; ამოსაბეჭდი მოწყობილობა _,,პრინტერი“; ფოტოაპარატი
; თაბახის ფურცლები; ფერადი ქაღალდები; მარკერები.
ინტერნეტრესურსები: პროგრამები_ learningapps; google;
youtube.
ბეჭდვითი მასალები:
1.
,,საბავშვო
ენციკლოპედია“_ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა
2.
მოსწავლის პირველი ენციკლოპედია ,,მეცნიერება“_ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა
3.
,,საბავშვო ატლასი“ _ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა
4.
,,ბუნების კარი IIკლასი“_ ლ. შალვაშვილი
5.
,,საბავშვო ატლასი“_ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა
6.
,,ბუნების საოცრებები“_ელიზაბეტ დელბი
|
წრის პროგრამა
მე -2 კლასი
2018-2019 სასწავლო წლის II კლასი
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში ერთხელ , ყოველ ხუთშაბათს, გაკვეთილების შემდეგ.
№
|
თარიღი
|
თემის დასახელება
|
1
|
24.01
|
რა არის მეცნიერება? მეცნიერების სფეროები
|
2
|
31.01
|
ცოცხალი და არაცოცხალი არსებები
|
3
|
7.02
|
მცენარეები
|
4
|
14.02
|
ცხოველები
|
5
|
21.02
|
თავდასხმა-თავდაცვა
|
6
|
28.02
|
სასიცოცხლო ციკლები; კომუნიკაცია
|
7
|
7.03
|
ვიქტორინა
|
8
|
21.03
|
წყალი; მდინარე; ტბა; მყინვარი; აისბერგი
|
9
|
28.03
|
უდაბნო; ტყე; მდელო; ოკეანე. თამაში ,,ზოოტრივია“
|
10
|
4.04
|
როგორ ვაზიანებთ დედამიწას?
|
11
|
11.04
|
მასალები; როგორ იცვლება ისინი?
|
12
|
18.04
|
ენერგია; ენერგიის სახეები
|
13
|
25.04
|
მაგნიტები
|
14
|
2.05
|
ვიქტორინა
|
15
|
16.05
|
შენი სხეულის შესახებ
|
16
|
23.05
|
ვიცხოვროთ ჯანსაღი წესით!
|
17
|
30.05
|
შემაჯამებელი სამუშაო
|
18
|
6.06
|
ვიქტორინა
|
19
|
13.06
|
ზაფხულიც კარს მოგვადგა!
|
დასწრების აღრიცხვის
ფურცელი
წრის სახელწოდება: ბუნებისმეტყველების წრე
მასწავლებელი: იზო ძოწენიძე
№
|
გვარი
|
სახელი
|
თარიღი
|
ხელმოწერა
|
მოსწავლის კითხვარი
1.
გვარი, სახელი----------------------------------------------------
2.
დროულად მოგეწოდათ თუ არა ინფორმაცია ქართული ენისა
და ლიტერატურის წრის შექმნის შესახებ?--------------
3.
საწრეო მუშაობის დროს განხილული საკითხები გეხმარებოდათ
თუ არა ცოდნის გაღრმავებაში?--------------
4.
საწრეო
მუშაობის დროს მასწავლებლის მიერ განხილული აქტივობები იყო თუ არა საინტერესო და მრავალფეროვანი?
-----------------------------------------------
5.
იყო თუ არა მეგობრული და კეთილგანწყობილი გარემო?-------------------------------------------------------------------------
6.
რამდენი ქულით შეაფასებდით საწრეო მუშაობას?
ა)
1 ; ბ) 2 ;
გ) 3; დ)
4; ე) 5
მშობლის კითხვარი
1.
გვარი,
სახელი --------------------------------------------------
2.
დროულად
მოგეწოდათ თუ არა ინფორმაცია ქართული ენისა და ლიტერატურის წრის შექმნის შესახებ?-----------
3.
საწრეო
მუშაობის დროს განხილული საკითხები ეხმარებოდა თუ არა ცოდნის გაღრმავებაში თქვენს შვილს?-----------------------------------------------------------
4.
საწრეო
მუშაობის დროს მასწავლებლის მიერ განხილული აქტივობები იყო თუ არა საინტერესო და მრავალფეროვანი
თქვენი შვილისათვის?-------------------
5.
იყო თუ არა შექმნილი მეგობრული და კეთილგანწყობილი
გარემო მოსწავლეთათვის?-----------
6.
რამდენი
ქულით შეაფასებდით საწრეო მუშაობას?
ა) 1;
ბ) 2; გ)
3; დ) 4;
ე) 5
Комментариев нет:
Отправить комментарий